ZINNOWITZ
=== Aby obejrzeć galerię zdjęć, wystarczy kliknąć w tekście wyraz wyróżniony kolorem jasnożółtym ===Zinnowitz zwane perłą Bałtyku leży w północnej części wyspy, pomiędzy Bałtykiem a Achterwasser - rozlewiskiem Rzeki Piany.   Odlgłość między tymi dwoma akwenami wynosi tu około 2 kilometrów.  Od wschodu i zachodu miasto otoczone jest lasami.

Jest to trzecie [ po Heringsdorf i Świnoujściu ] najstarsze uzdrowisko na Uznamie.  Oficjalna data powstania Zinnowitz to rok 1309.  W XIV wieku osadę na miejscu obecnego Zinnowitz nazwano Tzys, potem Zits.  Współczesną formę uzdrowiska uzyskało w 20-tych latach ubiegłego wieku.  Planowa budowa hoteli, pensjonatów, budynków spowodowała, że zabudowa jest uporządkowana, wkomponowana w krajobraz i dodaje miastu uroku.

Zinnowitz to jedna z najbardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych na Uznamie.  Szeroka na 40 metrów plaża z jasnym, drobnoziarnistym piaskiem i długa, prawie 3-kilometrowa promenada wśród zieleni przyciąga turystów.  W latach 90-tych XX wieku miasto w dużym stopniu odnowiono - wyburzono stare, niefunkcjonalne budynki, a na ich miejsce wzniesiono pensjonaty, hotele, wille. Zinnowitz liczące około 3800 stałych mieszkańców oferuje ponad 5000 miejsc noclegowych dla turystów.  Na obrzeżach miasteczka, zaraz za pasem wydm, przy ścieżce rowerowej w kierunku Kölpinsee znajduje się duży camping Ostseeblick, pięknie skomponowany w sosnowy las.

Molo zbudowano w 1993 roku.  Jego długość wynosi 315 metrów.  Na końcu molo znajduje się gondola [ kopuła ], która zanurza się na ruchomym trzpieniu kilka metrów pod wodę.  Wewnątrz jest pomieszczenie dla 24 osób.  Przez okna można podziwiać podwodne widoki.  W kopule często organizowane są kursy, sympozja.  Dla turystów ta atrakcja jest mocno ograniczona, udostępniana sporadycznie.  Przy molo jest przystań dla statków wycieczkowych kursujcych do Peenemünde i do Świnujścia, zawijając po drodze do innych miejscowości.  Przy promenadzie nową atrakcją jest Promenade Hall - dom z wieżą widokową, której taras można podnieść o 20 metrów w górę.  Jednorazowo na tarasie widokowym mieści się 35 osób.   Zinnowitz posiada kryty basen, korty tenisowe.  W zatoczce Achterwasser położony jest port jachtowy posiadający 100 miejsc do cumowania.  Głębokość wody w porcie wynosi 1,5-2 metrów.  Stąd organizowane są rejsy po Zalewie, można wypożyczyć łódź.  Na terenie portu jest restauracja, prysznice, toaleta.

Duży, ceglany kościół w stylu neogotyckim został oddany do użytku wiernych w 1895 roku.


Najbliższe miejscowości:

Trassenheide - 3,2 km

Zempin - 3,7 km

Bannemin - 3,8 km

Neuendorf - 4,5 km
Dojazd rowerem ze Świnoujścia:

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Herringsdorf - Bansin - Ückeritz - Koserow - Zempin - Zinnowitz   [ 34,3 kilometra ]

  mapka, zdjęcia i szczegółowy opis   trasy Świnoujście - ZinnowitzPOWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA