USEDOM
=== Aby obejrzeć galerię zdjęć, wystarczy kliknąć w tekście wyraz wyróżniony kolorem jasnożółtym ===Usedom leży w południowo-zachodniej części wyspy.  Region był zamieszkany już w okresie neolitu.  W VIII - IX wieku obszar zamieszkiwali Słowianie.  W 1128 roku na tych ziemiach powstał zamek, w 1155 zbudowano klasztor Grobe [ przeniesiony w 1309 roku do Pudagla ].  Osada Usedom powstała w XIII wieku.  Prawa miejskie Usedom otrzymało 23 grudnia 1298 roku.  Miasto zostało zniszczone w 1475 roku na skutek pożaru.  Kolejny pożar strawił miasto w 1688 roku - pozostało po nim tylko kilka domów.  W 1876 roku miasto uzyskuje połączenie kolejowe, które zniszczono w 1945 roku.  Do dzisiaj w dobrym stanie zachował się budynek stacji kolejowej  [ N 53°52.479' E 013°54.947'], w którym obecnie znajduje się muzeum / galeria przyrodnicza - warta zobaczenia.

Położenie miasta sprzyja wypoczynkowi.  Z dala od uczęszczanych szlaków, otoczone wodami, polami i łąkami.  Występują tu rzadkie garunki ptaków drapieżnych [ między innymi orła bielika ] oraz ptaków wodnych.  Miasto zamieszkuje około 1900 osób. Składa się ono z dwóch części - starej, zabytkowej położonej na poludnie od drogi prowadzącej do Anklam oraz nowej części, położonej wzdłuż wspomnienej drogi. Na uwagę zasługuje historyczna dzielnica - niska, pięknie odnowiona zabudowa, kolorowe domy, wąskie, brukowane uliczki, czystość i spokój nadaje miasteczku swoistej atmosfery.

Usedom posiada sporo atrakcji turystycznych.  Jadną z nich jest Brama Anklam [ Anklamer Tor ]  [ N 53°52.344' E 013°55.078'].  Znajduje się na zachodnich obrzeżach miasta przy drodze w kierunka Karnin.  Brama została zbudowana około 1450 roku i była częścią średniowiecznych fortyfikacji.  Miała ona chronić miasto przez najeźdźcami od strony zachodniej.   W późniejszych czasach budowla pełniła rolę więzienia.  Jest to czteropiętrowy budynek z cegły zakończony dachem namiotowym.  W dolnej części znajduje się zakończony ostrołukiem przejazd.  Przed wiekami od strony zewnętrznej posiadał on solidną bramę.  Obecnie wewnątrz budynku znajduje się ekspozycja poświęcona historii Usedom - są to głównie przedmioty codziennego użytku [ ciekawe, warto zobaczyć ].   Na najwyższej kondygnacji, w niewielkiej salce, często udzielane są śluby.  Wstęp do wnętrza bramy jest darmowy.

Zwiedzając Usedom należy udać się na wzgórze zamkowe.  Tu w 1128 roku został wzniesiony zamek Wendish, siedziba książąt Pomorza Zachodniego.  Do dzisiaj praktycznie nic się z niego nie zachowało.  Na wzgórzu, gdzie kiedyś górował nad osadą zamek, wznosi się obecnie krzyż  [ N 53°52.381' E 013°55.488'] upamiętniający działalność na tym obszarze biskupa Ottona z Bambergu oraz przyjęcie chrzestu przez mieszkańców tych terenów.

Niedaleko wzgórza znajduje się niewielki port   [ N 53°52.247' E 013°55.643'] dla łodzi i zaglówek.  Leży on w końcowej części jeziora Usedom [ Usedomer See ], z którego 60-metrowym przesmykiem pomiędzy Ostklüne a Wilhelmshof można wypłynąć na wody Zalewu Szczecińskiego i dalej rzeką Pianą [ Peene ] przez Achterwasser i Peenestrom do Bałtyku.

Na rynku, obok ratusza, góruje późnogotycki kościół Najświętszej Marii Panny   [ N 53°52.350' E 013°55.166'].  Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1337 roku.  Zniszczony podczas pożaru w 1475 roku, kościół został odnowiony w 1726 roku.   Ponowna przebudowa miała miejsce w latach 1891-93.   Odnowiono chór, górną część wieży oraz wewnętrzne, neogotyckie wyposażenie.  W kościele znajduje się późnośredniowieczna płyta nagrobkowa książęcej pary Racibora i Przemysławy, którzy założyli pod Usedom klasztor Grobe.
Najbliższe miejscowości:

Vossberg - 3,0 km

Wilhelmshof - 3,4 km

Wilhelmsfelde - 3,5 km

Stolpe - 5,7 km

Dojazd rowerem ze Świnoujścia:

- przejście graniczne ul. Grunwaldzka - Garz - Zirchow - Neverow - Bossin - Dargen - Usedom   [ 24,3 kilometra ]

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Korswandt - Zirchow - Neverow - Bossin - Dargen - Usedom   [ 30,8 kilometra ]

  mapka, zdjęcia i szczegółowy opis   trasy Świnoujście - Usedom

POWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA