ÜCKERITZ
=== Aby obejrzeć galerię zdjęć, wystarczy kliknąć w tekście wyraz wyróżniony kolorem jasnożółtym ===Pierwsze udokumentowane wzmianki o Ückeritz [ Ukerz ] pochodzą z 1270 roku.  Polska nazwa miesjcowości brzmi: Wkrzyce.  W 1618 roku Ückeritz zostaje poważnie zniszczone w wyniku działań wojskowych podczas wojny trzydziestoletniej.  W 1740 roku w Uckeritz osiedla się pierwszy na Uznamie nauczyciel.  W 1887 roku zbudowano drogę łączącą miasteczko z Bansin i Zinnowitz.  W 1902 roku zanotowano przyjazd dwóch pierwszych wczasowiczów.  Dwa lata później było ich już 562.  Dla porównania - w roku 2009 Uckeritz odwiedziło 430 000 gości.

Ückeritz położone jest w środkowej części wyspy, na północnym jej brzegu.  Liczy sobie około 1000 mieszkańców.  Same miasteczko leży w odległości 1,3 kilometra od morza i ciągnie prawie do samego Achterwasser - rozlewiska rzeki Piany. Z centrum nad morze prowadzi szeroka droga dla pojazdów i deptak dla pieszych.   Nad Bałtykiem jest mała promenada z kolorowymi, drewnianymi domkami - tu znajduje się "zaplecze" dla wczasowiczów - sklepiki z pamiątkami, smażalnie, kawiarenki itp.  Plaża ma około 50 metrów szerokości i 7 kilometrów długości. Na obrzeżach Ückeritz położone jest pole namiotowe i pole kempingowe.  Camping Baltic Sea rozciąga się na długości 4,5 kilometra bezpośrednio za wydmami w kierunku Bansin.  Leży na terenie leśnym wzdłuż wybrzeża morskiego.  Wypoczywać można w namiotach, własnych przyczepach bądź też wypożyczyć gotowe domki i przyczepy.  Pole ma około 700 stanowisk.  Z pola namiotowego są liczne zejścia na plaże, które są oddalone o kilkadziesiąt metrów.  Są też plaże dla psów i naturystów.  W centrum znajduje się sklepik oraz pomieszczenia z prysznicami, umywalkami, WC.  Za czasów NRD był to jeden z największych campingów w tym kraju. Do dzisiaj jest tłumnie odwiedzany przez turystrów.

Przy plaży wznosi się budynek kliniki BFA.  Po drugiej strony drogi B111 Ückeritz posiada port jachtowy nad wodami Achterwasser.  Szerokość lądu [ od Achterwasser do Bałtyku ] wynosi tu tylko 2 kilometry.  Od zalewu w głąb lądu zbudowano 100-metrowy kanał o szerokości 20 metrów.  Jest głęboki na 1 metr.  Port posiada miejsce na około 50 jachtów.  W porcie jest szkoła żeglowania i windsurfingu.  Po jej ukończeniu można uzyskać świadectwo motorzysty morskiego.   W pobliżu stacji kolei UBB, w niedużym budynku, znajduje się muzeum, w którym zgromadzono głównie pamiątki związane z regionem.  Muzeum czynne jest tylko w soboty w godzinach 15-17 [ dane na rok 2010 ].
Najbliższe miejscowości:

Neu Pudagla - 1,8 km

Stubbenfelde - 2,2 km

Loddin - 3,2 km

Bansin - 8,1 km

Dojazd rowerem ze Świnoujścia:

- przejście graniczne ul. Grunwaldzka - Garz - Korswandt - Gothen - Heringsdorf - Bansin - Ückeritz   [ 24,9 km ]

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Heringsdorf - Bansin - Ückeritz   [ 19,2 kilometra ]

- przejście graniczne ul. Grunwaldzka - Korswandt - Ulrichshorst - Reetzow - Alt Sallenthin - Neu Sallenthin - Bansin - Ückeritz   [ 27,2 kilometra ]

- ul. Rycerska - ujęcie wody - Korswandt - Ulrichshorst - Reetzow - Alt Sallenthin - Neu Sallenthin - Bansin - Ückeritz   [ 24,4 kilometra ]POWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA