TRASSENHEIDE


=== Aby obejrzeć galerię zdjęć, wystarczy kliknąć w tekście wyraz wyróżniony kolorem jasnożółtym ===Trassenheide to nadbałtycki kurort leżący w północno-zachodniem części wyspy.  Posiada plażę i kąpielisko pomimo, że od centrum miasteczka do brzegu Bałtyku jest około 1,3 kilometrowy pas lasu.  Osada powstała w XVIII wieku, w 1840 roku zamieszkiwało ją 138 osób.  Nazwa Trassenheide zaczęła obowiązywać od roku 1908 [dawna nazwa to Hammelstall, co można przetłumaczyć jako "stoisko baraniny" ].  Miejscowość została dosyć poważnie zniszczona w sierpniu 1943 roku podczas bombardowania odległej w linii prostej o 8 kilometrów bazy rakiet w Peenemünde.  W 1995 roku Trassenheide zostaje uznane jako uzdrowisko, a w 2006 jako kurort.  W roku 2009 wypoczywało tu 270 tysięcy turystów.  Obecnie miasto liczy około 950 mieszkańców. Posiada połączenia autobusowe, jest tu też stacja kolei UBB.  Połączenie kolejowe i stacja w Trassenheide istnieją od 1911 roku.

Trassenheise posiada dwie duże atrakcje turystyczne - farmę motyli i "dom do góry nogami". Farma motyli [ Schmetterlingsfarm ] i insektuarium leży na południowych obrzeżach miasta, tuż za stacją kolejową przy Wiesenweg 5.  Na placu przed nią ustawiono kilkumetrową , plastykową mrówkę.  Farma jest własnością rodziny Lehmann i przez nich jest prowadzona.  Rodzina Lehmann od 150 lat pasjonuje się owadami.  Obecnie dyrektorem jest Hilmar Lehmann, który wraz z żoną Sabine 15 lat mieszkali w Tajlandii zajmując się badaniami owadów w tajlandzkiej dżungli.  Jest to tradycja rodzinna, bowiem ojciec, dziadek i pradziadek Hilmara byli badaczami owadów tropikalnych.   W 2005 roku udaje się Lehmannom zakupić starą halę sportową i przystosować ją na potrzeby farmy motyli.  Tutaj, na powierzchni ponad 2600 metrów kwadratowych, wśród tropikalnych roślin [ między innymi można spotkać bananowca, wanilię, 16-metrowej wysokości bambusy, palmy, imbir, ananasay, orchidee ] oraz w tropikalnym klimacie [ ponad 30 stopni Celsjusza i 99%-owa wilgotność] żyje około 1500 - 2000 tropikalnych motyli wielu gatunków. Przebywają one na całej przestrzeni, latając nad głowami zwiedzających. Trzeba uważać, by nie rozdeptać okazu siedzącego na ziemi.  Żyje tu drugi co do wielkości motyl świata - Atlas, którego rozpiętość skrzydeł osiąga 28 centymetrów.  W specjalnym domku - Puppenstube - znajdują się kokony różnych gatunków motyli - przez szybą obserwować można narodziny pięknych motyli.  W centum hali odpocząć można przy sadzawce z rybkami.  Wchodzących na teren farmy wita Otto - młoda [rocznik 2007 ], południowoamerykańska papuga mieszkająca w wolierze.  Od listopada 2009 roku Otto ma towarzyszkę życia - Annę.   Po godzinach zwiedzania papugi są wypuszczane i latają po całej motylarni.

Oprócz farmy w kompleksie znajduje się jeszcze wiele innych rzeczy do obejrzenia.  Insektuarium z gablotami przedziwnych i kolorowych owadów, a także innych okazów [ na przykład skorpionów, tarantuli ].  Są też tarraria [ 15 sztuk ].  Obok jest mała sala kinowa, gdzie na monitorze przedstawiane są filmy o owadach.  Dalej podziwiamy gabinet z podświetlanymi w różnych kolorach minerałami, salę chińską z eksponatami zwiądzanymi z tym krajem, wystawę szkła artystycznego.  W sklepiku turyści mogą zaopatrzyć się w pamiątki, a w kawiarni Morpho odpocząć przy kawie.  Obiekt czynny jest przez cały rok, wstęp płatny.

Po skończeniu zwiedzania dzieci mogą skorzystać z wesołego miasteczka położonego naprzeciw.  Idąc dalej ulicą Wiesenweg, po około 250 metrach docieramy do kolejnej atrakcji - "domu do góry nogami" [ Die Welt steht Kopf - Świat stoi do góry nogami].   Został on zaprojektowany przez dwóch polskich architektów - Gołosia i Mikiciuka.  Otwarty do zwiedzania 4 września 2008 roku.  Dom stoi na dachu, przechylony dodatkowo pod kątem sześciu stopni - stąd często występujące u zwiedzajacych zaburzenia równowagi.  Podłoga jest do góry, my chodzimy po suficie.  Wszystkie meble, przedmioty są do góry nogami.  Możemy na przykład wejść do łazienki, stanąć pod otwartą muszlą klozetową i ... nadusić na spłuczkę.  Obok domu zorganizowano wystawę miniatur budowli z wyspy Uznam.  Wstęp płatny, zwiedzanie przez cały rok.

W bezpośrednim pobliżu można skorzystać z kolejnej atrakcji, którą oferuje Wildlife Usedom.   Znajdujemy się w swiecie dzikich zwierząt - wypchane okazy z całego świata w ich naturalnym środowisku.  Zwierzęta mozna głaskać, zrobić sobie fotkę, posłuchać odgłosów, jakie wydają.   Jest tu też mini zoo oraz sala zabaw dla dzieci.  Zakupiony bilet uprawnia do korzystania ze wszystkich tych atrakcji.  Jest on ważny na cały sezon.
Najbliższe miejscowości:

Mölschow - 2,4 km

Zinnowitz - 3,2 km

Karlshagen - 3,9 km


Dojazd rowerem ze Świnoujscia:

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Herringsdorf - Bansin - Ückeritz - Koserow - Zempin - Zinnowitz - Trassenheide [ 37,5 kilometra ]

  mapka, zdjęcia i szczegółowy opis   trasy Świnoujście - Trassenheide


POWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA