ŚWINOUJŚCIE
U ujścia rzeki Świny do morza leżała malutka osada Westswine założona w XII wieku.  Na początku XVIII wieku zamieszkiwało ją 7 rolników oraz kilku półrolników - osób zajmujących się i rolnictwem i rybołówstwem.   W wiosce istniał maleńki drewniany kościółek. 

W 1740 roku Prusacy, którzy dwadzieścia lat wcześniej na mocy Pokoju Sztokholmskiego otrzymali we władanie tereny wyspy Uznam, postanowili wybudować tutaj port.   Wraz z budową portu budowano nowe domostwa, a powstające miasteczko nazwano Swinemünde.  W 1765 roku otrzymało ono tytuł i uprawnienia miasta królewskiego.  Wtedy zamieszkiwało miasto około 150 rodzin, a w mieście było 120 domów.  W 1790 roku Swinemünde liczyło sobie już ponad 2000 mieszkańców.  Dwa lata później oddano do użytku wiernych pierwszy kościół.   Port był stale rozbudowywany.  W 1847 roku przez port przepłynęło ponad 3000 statków.

Wielki wpływ na rozwój miasta miał fakt masowego przyjazdu na te tereny osób chcących tu odpocząć i zażyć kąpieli morskich.  Pierwszy oficjalny sezon kąpieliskowy miał miejsce w 1824 roku.  Już dwa lata później kąpielisko odwiedziło ponad 600 osób.  Liczby te gwałtownie wzrastały i w 1913 roku liczba gości przekroczyła 40 000.

W czasie drugiej wojny światowej miasto zostało poważnie zniszczone.  Największy dramat nastąpił 12 marca 1945 roku, kiedy to 671 amerykańskich bombowców dokonało nalotu na Świnoujście, które było przepełnione żołnierzami i uchodźcami.  Szacuje się, że w mieście przebywało około 100 000 ludzi.  I właśnie w takim momencie nastąpił atak bombowy.  W krótkim czasie zginęło ponad 20 000 osób - pochowano ich na pobliskim wzgórzu Golm. Po wojnie miasto zostało zajęte 5 maja 1945 roku przez wojska radzieckie. Opuściły one miasto dopiero w grudniu 1992 roku.

Miasto położone jest na 44 wyspach - trzy z nich są zamieszkane: Uznam, Wolin i Karsibór. Pod względem powierzchni [197,23 kilometrów kwadratowych ] zajmuje 8 miejsce w Polsce.  Jednak 106 kilometrów kwadratowych to powierzchnia wód.  Miasto zamieszkuje około 40 000 mieszkańców.

Świnoujście jest najbardziej nasłonecznionym miejscem kraju - w ciągu roku występuje 1917 godzin słonecznych - co daje średnią około 5 godzin słońca dziennie.

Świnoujska plaża jest najszerszą plażą - miejscami jej szerokość sięga 200 metrów. Piasek jest bardzo miałki, delikatny. Jej długość to 3,7 kilometra od rzeki Świny do byłej granicy z Niemcami - dalej ciągnie kilkadziesiąt kilometrów wzdłuż niemieckiego wybrzeża aż za Karlshagen.   Natomiast na prawobrzeżu, w dzielnicy Warszów, plaża należąca do Świnoujścia ma 6 kilometrów.

Mimo, że strona dotyczy wyspy Uznam, poniżej ujęto też ciekawe miejsca z części miasta leżących na wyspie Wolin i Karsibór.DLA   KAŻDEGO  COŚ  CIEKAWEGO :

latarnia morska falochron wschodni Fort Gerharda
falochron zachodni i "wiatrak" Fort Zachodni Fort Anioła
Kapitanat Portu wieża widokowa kościół NMP Gwiazdy Morza
kościół Chrystusa Króla Park Chopina, stary cmentarz Plac Mickiewicza, dawne koszary
Muzeum Rybołówstwa, dawny ratusz Park Zdrojowy kościół w Karsiborzu
rezerwat ptaków w Karsiborzu pommnik lotników w Karsiborzu stary cmentarz w Karsiborzu
basen u-bootów w Karsiborzu


POWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA