STOLPE
Stolpe leży w południowo-zachodniej części wyspy w odległości 1,5 kilometra od Zalewu Szczecińskiego.   Miejscowość liczy sobie około 390 mieszkańców.  Stolpe jest jednym z najstarszych miast na Uznamie.  W latach 1321 - 1754 przez 12 pokoleń Stolpe było w posiadaniu rodziny Schwerin.  Wieś była potem w posiadaniu pruskim, jednak w 1896 roku Bernhard von Schwerin kupuje Stolpe za 330 000 marek.  Stolpe jest z powrotem własnością Schwerinów aż do II wojny światowej.  W 1880 roku przez Stolpe zbudowano linię kolejową na trasie Ducherow - Świnoujście, która była czynna do 1945 roku.   W 1928 roku powstała straż pożarna; pierwszym woźnicą wozu bojowego został Gustav Greger.  Hrabina Fredda von Schwerin ufundowała pompy.   Po wojnie Stolpe nie rozwinęło się.   Z powodu małej ilości dzieci, w 1971 roku zamknięto szkołę - dzieci do dzisiaj chodzą do szkoły w Usedom odległego o blisko 6 kilometrów.

W XV wieku w Stolpe zbudowano kościół, który został zniszczony przez piorun w 1867 roku.  W latach 1871-73 zostaje odbudowany z czerwonej cegły , zamontowano organy wykonane w pracowni Grüneberga w Szczecinie.  Wnętrze zaprojektowali miejscowi cieśle.   Po II wojnie światowej, w 1945 roku kościół został ograbiony.   Wywiezione organy odtworzono w 1969 roku.  Kościół należy do parafii luterańskiej w Usedom. Przed kościołem znajduje się pomnik żołnierza trzymającego granat - to pomnik pamięci ofiar I wojny światowej.

Inną atrakcją Stolpe jest zamek.  Pierwsze jego części wzniesiono w latach 1570 i 1600.  Odnowiony i rozbudowany został pod koniec XVII wieku.  Ponownie zamek przebudował Friedrich von Schwerin w 1905 roku.  W 1974 roku zburzono trzy wieże zastępując je płaskimi dachami.   Zamek w latach 1973 - 1993 był własnością firmy Nord eG, która prowadziła tu obozy letnie dla dzieci niemieckich i polskich oraz restaurację.   Zamek opustoszał w 1990 roku.  Został odnowiony w 2001 roku przez utworzone Stowarzyszenie, które zarządza zamkiem.   Ponowny remontb zamku przeprowadzono w latach 2011-12 Aktualnie w jego wnętrzu organizowane są kilka razy w roku imprezy, między innymi koncerty.   Ciekawy [ może ciekawszy od samego zamku ] jest budynek znajdujący się w jego pobliżu.   W przeszłości pełnił on różne funkcje - służył jako magazyn, stajnie, obory oraz kwatery dla służby zamkowej.  Także i on doczekał się remontu na przełomie lat 2012-13 - został adoptowany jako hotel.

W odległości 1,8 kilometra nad Zalewem Szczeciskim znajduje się mały port - kilkudziesięciometrowy kanał w głąb lądu.  Mogą tu dobuijać tylko małe łodzie.

Przez Stolpe kursują autobusy komunikacji zbiorowej, nie ma połączenia kolejowego.
Najbliższe miejscowości:

Gummlin - 2,2 km

Usedom - 5,7 km

Dojazd rowerem ze Świnoujścia:

- przejście graniczne ul. Grunwaldzka - Garz - Zirchow - Neverow - Bossin - Dargen - Gummlin - Stolpe   [ 20,3 kilometra ]

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Korswandt - Zirchow - Neverow - Bossin - Dargen - Gummlin - Stolpe   [ 26,7 kilometra ]

  mapka, zdjęcia i szczegółowy opis   trasy Świnoujście - StolpePOWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA