NETZELKOW
=== Aby obejrzeć galerię zdjęć, wystarczy kliknąć w tekście wyraz wyróżniony kolorem jasnożółtym ===Na południowo-wschodniej części półwyspu Gnitz nad wodami rozlewiska Piany [ Achterwasser ] leży Netzelkow - nieduża wieś licząca sobie około 50 mieszkańców.  Położona jest ona na Półwyspie Gnitz, nad zatoką Achterwasser w pobliżu wyspy Görmitz.   Na plebanii kościoła w Netzelkow urodził się 27 lutego 1797 roku Wilhelm Meinhold, późniejszy pastor kościoła w Krummin, autor księżki Bernsteinhexe opowiadającej o dziejach wyspy Uznam za czasów wojny trzydziestoletniej.

Kościół Najświętszej Marii Panny w Netzelkow jest jego największą atrakcją turystyczną.  Jest to jeden z najstarszych kościołów na Uznamie.   W obecnym wyglądzie zbudowano go w XV wieku, ale pierwsze wzmianki o kościele w Netzelkow pochodzą z 1229 roku. Nie posiada wieży.   Na zewnątrz znajduje się drewniana dzwonnica, na której zawieszone są dwa dzwony.  Większy dzwon pochodzi z XIV wieku i jest najstarszym dzwonem na Uznamie.  Mają herby rodziny Lepel.  W czasie II wojny światowej mniejszy z dzwonów wywieziono.  Sądzono, że został przetopiony, jednak został on odnaleziony na cmentarzu w Hamburgu.  Wewnątrz kościoła godna uwagi jest dobrze zachowana średniowieczna chrzcielnica.  Od połowy XVIII wieku posadowiony jest tu grobowiec rodziny Lepel.  Obok kościoła znajduje się odrestaurowana stara stodoła z muru pruskiego.   Obecnie znajdują się tu plebania i kwatery do wynajęcia.  Obecnie koścółek jest własnością parafii luterańskiej w Zinnowitz.  Teren kościoła otoczony jest murem z luźno ułożonych kamieni.  Na cmentarzu rosną cztery stare jesiony - pomniki przyrody.  Po sezonie letnim kościół jest zamknięty dla zwiedzających, ale klucze mozna dostać na plebanii.

Kolejnym atutem Netzelkow jest marina - port posiadający 96 miejsc do cumowania przy blisko 200-metrowym pomoście.  Na zacumowanym do pomostu statku znajduje się od 1993 roku licznie odwiedzana przez turystów restauracja.   Z portu widać odległą o około 500 metrów wyspę Görmitz.  Głębokość wody wynosi 1 - 1,5 metra.   Port wyposażony jest w dźwig do podnoszenia jachtów na okres zimowy lub na czas remontu.  Jest też mały warsztat naprawczy oraz hangary do przechowywania sprzętu na czas zimy.  Obok usytuowane jest niewielkie pole namiotowo-campingowe.

Netzelkow oferuje turystom hoteliki, pensjonaty, apartamentu oraz liczne kwatery prywatne.

Za czasów NRD odkryto w okolicach Netzelkow złoża ropy naftowej oraz gazu ziemnego - największe na terenach dawnej NRD.


Najbliższe miejscowości:

Neuendorf - 1,5 km

LÜtow - 2,5 km

Görmitz - 2,9 km
Dojazd rowerem ze Świnoujścia:

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Herringsdorf - Bansin - Ückeritz - Koserow - Zempin - Zinnowitz - Neuendorf - Netzelkow   [ 40,9 kilometra ]

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Herringsdorf - Bansin - Ückeritz - Koserow - Zempin - Zinnowitz - Netzelkow   [ 40,5 kilometra ]

  mapka, zdjęcia i szczegółowy opis   trasy na odcinku Świnoujście - ZinnowitzPOWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA