MOST   DO   ANKLAM
Współrzędne:   N 53°51.944' E 013°49.810'

Wyspę Uznam łączą ze stałym lądem dwa mosty - jeden z nich to most do Wolgast, drugi prowadzi w kierunku Anklam.   Most ten jest przedłużeniem drogi federalnej B 110.  Jest on zwany często mostem w Zecherin [ Peenebrücke Zecherin ] z tego względu, że na wyspie Uznam jego początek znajduje się w pobliżu miejscowości Zecherin.

Ponieważ w końcu lat 20-tych ubiegłego wieku ruch turystyczny z Berlina w kierunku kąpielisk morskich gwałtownie zaczął wzrastać, przeprawa promowa okazała się niewystarczająca.   Podjęto decyzję o budowie mostu.  Aby zaoszczędzić na kosztach budowy nowych dróg dojazdowych podjęto decyzję o budowie mostu bezpośredniu przy istniejącej przeprawie promowej.   Dodatkowo istniejące tu wały ziemne w głąb wody skracały długość mającego powstać mostu.   Most został wybudowany w bardzo szybkim tempie i oddany do użytku 22 maja 1931 roku.  Część mostu o długości 20 metrów była podnoszona ze względu na konieczność przepływania jednostek wodnych - statków, barek, jachtów itp.  Przęsło uchylane było przy pomocy silnika elektrycznego.   W razie braku zasilania w energię uruchamiano rezerwowy napęd - silnik Diesla o mocy 25 KM.   Istniała też możliwość ręcznego podnoszenia i opuszczania części mostu.  Koszt budowy wyniósł 1,8 miliona ówczesnych marek.   Most opiera się na filarach, które ustawiono za pomocą kesonów i sprężonego powietrza.  Pomiędzy nimi znajduje się pięć stalowych konstrukcji [ kratownic ] o długości 60 metrów każda.

Most jednak nie przetrwał długo; już w kwietniu 1945 roku, przed zakończeniem drugiej wojny światowej został on wysadzony w powietrze przez wojska Wermachtu.   Miało to utrudnić przeprawę wojskom radzieckim.   Most odbudowano dopiero po 10 latach - od 1955 roku ponownie służy został uruchomiony do ruchu.  w 1999 roku most został zmodernizowany.

Jest to most zwodzony.   Ma 325 metrów długości, położony jest w poprzek Peenestrom - drogi wodnej z Zalewu Szczecińskiego na Bałtyk.  Długość zwodzonej części mostu wynosi 20 metrów.   Na moście jest droga dla samochodów o szerokości 6 metrów oraz ścieżka rowerowa wraz z chodnikiem o szerokości 1,5 metra.  Ścieżka biegnie po jednej, północnej stronie mostu.   Wysokość drogi na moście od poziomu wody wynosi średnio około 6 metrów..   2013
  2013Odległość od Świnoujścia - 30 kilometrów [ z małymi wyjątkami, na całej trasie ścieżka rowerowa ]POWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA