MÖLSCHOW


Mölschow [ polska nazwa historyczna to Milczków] położone jest w zachodniej części Uznam, niedaleko Wolgastu. Leży w odległości 1,7 kilometra od rzeki Piany i 3,7 kilometra od brzegu Bałtyku.  Wspominane było już w 1182 roku jako Malcekow.   Miasteczko uzyskało połączenie kolejowe w 1911 roku.  13 maja 1925 roku wiele domów i budynków gospodarczych zniszczył wielki pożar.  Obecnie Mölschow liczy ponad 800 mieszkańców, przebiega przez miejscowość linia kolei UBB Świnoujście - Wolgast ze stacją Bannemin-Mölschow  [ N 54°04.286' E 013°50.182'].   Obok starych chat z muru pruskiego, chat krytych strzechą, spotyka się wiele nowych budynków.  Wokół Mölschow znajdują się pola uprawne - wielu mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa.   Przy Hauptstrasse 14  [ N 54°04.607' E 013°49.995'] znajduje się wystawa modeli kolejek, jest też makieta z torami, dworcami, jeżdżącymi pociągami.

W centrum miejscowości duży teren zajmuje centrum kultury - Kultur Hof  [ N 54°04.693' E 013°50.061'].  Zajmuje obszar 3,7 hektara i znajduje się na terenie dawnego dworku wybudowanego około 1900 roku.  Otwarty został w 1994 roku.   W jego skład oprócz wielkiej hali wchodzi kilka mniejszych budynków oraz liczne place do zabawy dla dzieci [ i nie tylko ] - między innymi można pograć w mini golfa, dzieci mogą pobawić się drewnianymi zabawkami. Zwiedzić można wystawy wyrobów rzemieślniczych; tkactwa, ceramiki, wikliniarstwa, obróbki kamienia, malowania na jedwabiu i temu podobnych.  Odbywają się cykliczne warsztaty, na których samemu można spróbować swoich zdolności przy wyrobie różnych przedmiotów. W lipcu i sierpniu otwarte drzwi dla turystów do godziny 20.00  Mile czas można spędzić w kawiarni lub restauracji, które serwują dania domowej roboty.  Na terenie domu kultury można też zatańczyć, pograć w karty, spotkać się przy kawie ze znajomymi.  Odbywają się też wieczorki literackie, spotkania.  Jest tu też parowozowania z modelami. z atrystami.


Najbliższe miejscowości:

Zecherin - 1,9 km

Bannemin - 2,0 km

Mahlzow - 3,0 km

Krummin - 3,4 km

Trassenheide - 4,6 km
Dojazd rowerem ze Świnoujścia:

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Herringsdorf - Bansin - Ückeritz - Koserow - Zempin - Zinnowitz - Mölschow   [ 40,3 kilometra ]

  mapka, zdjęcia i szczegółowy opis   trasy na odcinku Świnoujście - ZinnowitzPOWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA