MELLENTHIN
=== Aby obejrzeć galerię zdjęć, wystarczy kliknąć w tekście wyraz wyróżniony kolorem jasnożółtym ===Pierwsze wzmianki wspominają tą miejscowość jako Mildotitz w 1270 roku.  Polska nazwa Mellenthin to Mielęcin.

Mellenthin, otoczone polami i lasami, leży w środkowej części wyspy Uznam i jako jedna z nielicznych miejscowości na wyspie nie ma dostępu ani do morza, ani do Zalewu Szczecińskiego, ani do jeziora.  Najbliższa "woda" jest w Neppermin - Zalew Szczeciński - w odległości 2,8 kilometra.  Na stałe mieszka tutaj około 260 mieszkańców.

Najstarszym i najciekawszym zabytkiem i miejscem do zwiedzenia jest średniowieczny kościół, wybudowany w 1330 roku z kamienia i czerwonej cegły. Chór, wzniesiony prawdopodobnie w XIV wieku, posiada sklepienie krzyżowe, na którym do dzisiaj zachowały się unikatowe malowidła, część z nich z 1420 roku.  W XVI wieku zbudowano nawy boczne.  W 1691 roku ławki kościelne zostały ozdobione motywami roślinnymi, które zachowały się do dzisiaj.  Budowę wieży kościoła ukończona w 1702 roku, a na jej szczycie zamontowano wiatrowskaz [ w 1801 roku ].  W roku 1879 kościół wzbogadza się o organy.  Prezbiterium ma krzyżowo-żebrowe sklepienie, na nim też w 1930 roku odkryto XIV-wieczne freski.  Prezbiterium i obecny ołtarz pochodzą z 1755 roku. Wnętrzne kościoła jest zdobione, upiększone XVII-wiecznymi obrazami i innymi pamiątkowymi elementami.   Wokół kościoła znajduje się stary cmentarz otoczony ceglanym murem - do dzisiaj zachowały się metalowe krzyże.  W kościele pochowany jest pierwszy właściciel zamku Mellenthin , Rüdiger von Neuenkirchen i jego żona Ilsabe z Eickstädt.  Zmarli pod koniec XVI wieku.  Najstarszym elementem kościoła to kamień młyński z czasów wczesnosłowiańskich.  Obecnie wbudowany jest w mur przy wejściu i używany jako misa ze święconą wodą.

Godny obejrzenia jest "zamek na wodzie", który został wzniesiony na polecenie Rüdigera von Neuenkirchen.  Budowniczym był Włoch Antonio Wilhelmi.  Budowę zakończono w 1575 roku.  Zamek był otoczony kilkumetrową fosą, która jest widoczna do dzisiaj.  Przez fosę do zamku prowadzi kamienny most, który w formie obecnej został wzniesiony w 1942 roku.  Od 2001 roku zamek i przyległy teren jest własnością rodziny Fidor.  Zamek został odrestaurowany, obecnie znajduje się tam hotel.  Część sal dostępna jest dla turystów, chociaż do obejrzenia, oprócz architektury wnętrz i zbroi rycerskiej jest niewiele.  Można skorzystać z kawiarni i resturacji.  Także na dziedzińcu zamku znajduje się resturacja, która jest dosyć tłumnie odwiedzana przez turystów.  Z boku zamku znajdują się czworaki, w których też funkcjonuje kawiarnia.  Wejście na dziedziniec kosztuje 2 euro - opłata pobierana jako myto za przejście mostu.  W pobliżu zamku znajduje się niewielki stawek.  Wokół zamku prowadzi ścieżka pod starymi drzewami.  Dla zmotoryzowanych turystów przed zamkiem jest obszerny parking.

Przy drodze dojazdowej do zamku mijamy były majątek wzniesiony w XVI wieku z muru pruskiego.  Budynek został odrestaurowany.  Obecnie znajduje się tu hotel z 20 pokojami i 4 apartamentami, restauracją.  W jednym z pomieszczeń prezentowana jest stara porcelana, tu też można zakupić wyroby porcelanowe.  Specjalnością kawiarenki przed budynkiem w lawendowym ogródku są gofry i kawa ze śmietanką.  Na dachu sklepiku można kupić wyroby miejscowych rzemieślników i zdrową, ekologiczną żywność.  Na dachu bydynku, na wieżyczce od strony zamku zbudowały swoje gniazdo bociany.   Wokół Mellenthin rozciąga się, utworzony w 1995 roku, 65-hektarowy rezerwat przyrody.
Najbliższe miejscowości:

Morgenitz - 3,5 km

Balm - 3,7 km

Neppermin - 4,0 km

Kachlin 5,8 km

Usedom - 8,9 km

Dojazd rowerem ze Świnoujścia:

- przejście graniczne ul. Grunwaldzka - Garz - Zirchow - Neverow - Bossin - Dargen - Mellenthin   [ 19,7 km ]

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Heringsdorf - Bansin - Neu Sallenthin - Alt Sallenthin - Benz - Neppermin - Mellenthin   [ 23,4 km ]

POWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA