Lotnisko Heringsdorf.
Cywilne lotnisko Heringsdorf leży w rzeczywistości w odległości około 13 kilometrów od miejscowości Heringsdorf.  Najbliższe lotniska są Neverow [ 2,2 kilometra ], Zirchow [ 2,6 kilometra ] i Garz [ 4,5 kilometra szosą lub 3,2 kilometra rowerem ].  Na lotnisko można dojechać droga B 110, kursuje tu też autobus.   Kod IATA lotniska to HDF.

W 1919 roku spółka Sablatnig-Flugzeugbau opracowała projekt lotniska, które miało obsługiwać pobliskie Świnoujście.   W tym czasie na terenie obecnego lotniska znajdował się plac apelowy żołnierzy skoszarowanych w Świnoujściu. Jego otwarcie nastąpiło w 1925 roku.   Podczas wojny lotnisko było wykorzystywane dla celów wojskowych; pod koniec wojny rozbudowano je dla bombowców dalekiego zasięgu.  Po 1945 roku na lotnisku stacjonowały wojska radzieckie.  Wokół płyty lotniska, w okolicznych lasach zbudowano liczne budynki, gdzie skoszarowano żołnierzy oraz w celach obsługi lotniska i wojska.  Od strony Zalewu Szczecińskiego postawiono potężny, betonowy zamaskowany hangar.   Po zjednoczeniu Niemiec, w latach 90-tych XX wielu lotnisko, szczególnie terminal i całe zaplecze zostało gruntownie zmodernizowane i przystosowane do lotów pasażerskich.

Lotnisko posiada pas startowy wykonany z asfaltobetonu o szerokości 35 metrów i długości 2305 metrów.  Oprócz tego jest też lądowisko trawiaste o wymiarach 600 x 30 metrów.   Położone jest na wysokości 28 metrów nad poziomem morza.   Jest głównie lotniskiem sezonowym - pasażerskie loty rejsowe odbywają się w okresie letnim.  Wykonywane są rejsy między innymi do Bremy, Dortmundu, Kolonii, Monachium, Berlina.   Latem 2010 roku OLT oferuje pierwsze połączenie zagraniczne - z Zurichem.  Latem sporo jest też lotów czarterowych.   Głównym przewoźnikiem jest OLT [ Ostfriesische Lufttransport GmbH ], oprócz niego z lotniska korzysta też Lufthansa oraz Air Berlin [ stan na rok 2010 ].  W 2005 roku lotnisko obsłużyło blisko 31000 pasażerów.  Wstęp na taras widokowy jest bezpłatny. Oprócz samolotów pasażerskich z lotniska korzystają liczni piloci-amatorzy.  Stacjonuje tu kilkadziesiąt awionetek, które w ładną pogodę, szczególnie w weekendy, często wznoszą się w niebo.   Lądują też śmigłowce, w części lotniska położonej w kierunku Garz stacjonują często spadochroniarze.  Na płycie można podziwiać starego Antonowa - istnieje możliwość lotu samolotem nad wyspą za jedyne 59 euro lub wyczarterować go na lot do Berlina.

W budynku dawnego terminalu znajduje się wystawa modeli samolotów i makiety lotnisk założona przez Wolfganga Brevesa.  Przedstawiono modele samolotów ponad 20 linii lotniczych w skali 1:45 oraz 1:87.  Wyposażenie makiet to ponad 5 tysięcy światełek, 3000 różnych figurek, 10 kilometrów przewodów elektrycznych.   Wstęp płatny.

Lotnisko Heringsdorf.   2010

Antonow podczas tankowania.
Lotnisko Heringsdorf.   2010

Awionetki.  W głębi pas startowy.
Lotnisko Heringsdorf.   2008

Samolot linii OLT na płycie lotniska.


POWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA