KRUMMIN
=== Aby obejrzeć galerię zdjęć, wystarczy kliknąć w tekście wyraz wyróżniony kolorem jasnożółtym ===Krummin leży w zachodniej części wyspy w odległości 1,7 kilometra na południe od drogi federalnej B 111.  Od tej drogi do Krummin biegnie piękna aleja lipowa - jedna z najwspanialszych alei na wyspie.  Wieś, zamieszkana przez około 250 osób, leży nad Krumminer Wiek - zatoką Peenestrom.  Tu zbudowano przystań dla jachtów i innych jednostek pływających, które można przycumować do dwóch pomostów. Stanowisk do cumowania jest około 150, głębokość wody wynosi 2 metry.  Marina wyposażona jest w hangary do przechowywania łodzi w okresie zimy, dźwig do ich wyciągania na brzeg.  Przy pomostach są toalety i urządzenia sanitarne.  Z boku mariny posadowiona jest niewielka przystań dla łodzi.

W Krummin można oglądać stary, XIII-wieczny kościół świętego Michała.  O kościele świętego Michała są udokumentowane wzmianki z 1230 roku.   Jednak mówią one o kościele w miejscowości Bokow.   Prawdopodobnie znajdowała się ona na północ od Krummin, w bliskiej odległości - być może chodzi o pobliskie wzgórze - Gazberg.   Bokow musiało szybko zostać "wchłonięte" przez Krummin, gdyż w 1278 roku pisze się już o kościele św. Michała w Krummin.  Gdy w 1303 roku założony został żeński klasztor cystersów, kościół stał się jego częścią; pełnił rolą kościoła klasztornego.   Taki stan rzeczy panował do czasów reformacji, do roku 1534, kiedy kosciół odłączono od zakonu.   Klasztor został rozwiązany w 1563 roku.   W połowie XVI wieku kościół ponownie staje się niezależnym kościołem parafialnym.   Podczas wojny trzydziestoletniej [ 1618-48 ] kościół został uszkodzony. W latach 1856-57 z zachodniej strony dobudowano wieżę i boczną część kościoła.  Odnowiony został [ wstawiono między innymi nowe witraże ] w 1992-93 roku.

W latach 1827-44 pastorem kościoła był Wilhelm Meinhold, autor znanej książki Bernsteinhexe [ Bursztynowa wiedźma ] - książki o dziejach wyspy Uznam za czasów wojny trzydziestoletniej.  Książkę pisał w dzisiejszej gospodzie naprzeciw kościoła - wtedy budynek ten pełnił rolę plebanii.  Jedyny zachowany w kościelnej wieży dzwon nosi imię autora i jednocześnie pastora.  Na dzwonie obok daty 1837 umieszczony jest fragment wiersza Meinholda: "Powołujemy was nie tylko do cierpienia, ale i do radości.  Niech Boża radość i pokój nie opuszcza was na ziemi nigdy".  Kościołowi w Krummin, w administracji kościelnej, aż do lat 20-tych XX wieku przyporządkowane były parafie w Ziemitz, Sauzin, Mahlzow, Neeberg, Zecherin, Mölschow, Bannemin, Zinnowitz.   Do 1912 roku także Karlshagen i Trassenheide [ ówczesne Hammelstall ].

Przed wejściem na teren kościoła, w starej chacie, mieści się galeria rękodzielnictwa ludowego.  Podczas ładnej pogody eksponaty wystawiane są na zewnątrz, gdzie pięknie się prezentują przy głównej drodze Krummin.
Najbliższe miejscowości:

Neeberg - 2,0 km


Dojazd rowerem ze Świnoujścia:

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Herringsdorf - Bansin - Ückeritz - Koserow - Zempin - Zinnowitz - Bannemin - Krummin   [ 40,2 kilometra ]

  mapka, zdjęcia i szczegółowy opis   trasy na odcinku Świnoujście - ZinnowitzPOWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA