KOSEROW
=== Aby obejrzeć galerię zdjęć, wystarczy kliknąć w tekście wyraz wyróżniony kolorem jasnożółtym ===Koserow [ polskie historyczne nazwy to Kosarzów lub Kozarzewo ] leży pośrodku północnej części wyspy Uznam nad Morzem Bałtyckim.  Jest największym z pośród czterech tak zwanych Kąpielisk Bursztynowych.

Osada na miejscu dzisiejszego Koserow powstała na początku XIII wieku.  W 1618 roku mieszkało tu 18 rodzin zajmujących się rolnictwem.  W 1743 roku Koserow zamieszkiwały 62 osoby, a w 1850 - 270.  Dwa lata później 46 mieszkańców Koserow umiera podczas epidemii cholery.  Obecnie Koserow liczy sobie 1700 mieszkańców.  Liczba turystów odwiedzająca tą miejscowość przekracza 50 tysięcy rocznie.  Przygotowano dla nich hotele, pensjonaty, kwatery prywatne.  Camping może ptrzyjąć około 500 osób.  Przy plaży znajduje się molo.  Pierwotne zostało zbudowane w 1925 roku i miało 125 metrów długości.  Zostało zniszczone przez lód podczas ostrej zimy na przełomie lat 1941/1942.  Molo odbudowano w 1993 roku, ma teraz 261 metrów długości i 2,5 metra szerokości.  Oświetlono je 28 latarniami. Konstrukcja jest podatna na uszkodzenia podczas sztormów, ponieważ położona jest nisko nad powierzchnią wody.  Między innymi w 1995 roku molo zostało mocno uszkodzone podczas burzy.   Plaża jest szeroka, z drobnoziarnistym, jasnym piaskiem.  Na plaży, wzdłuż wydm, ciągnie się pas drewnianej dróżki dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.  Powyżej plaży i pasa wydm ciągnie się promenada, z której rozpościera się piękny widok na morze.  Przy promenadzie obok molo można wynająć apartamenty.   Około 700 metrów od centrum znajduje się marina - port na wodach Achterwasser [ Zatoki Uznamskiej ].  Może przyjąć niewielką ilość jachtów.  Wyposażona jest w wodę, prąd elektryczny, WC.  W Koserow zobaczyć można chaty solne - były to chaty, w których przechowywano sól do konserwacji ryb, aby nie psuły się podczas transportu. Takich chat położonych w pobliżu wydm było tutaj sporo, jednak podczas potężnego sztormu w 1852 roku fale zniszczyły 74 chaty.  Repliki części z nich zostały zbudowane w 1900 roku.   Wokół i pomiędzy chatami urządzono wędzarnię ryb, restauracje serwujące między innymi ryby, w jednej z chat znajduje się ... toaleta.

Turystyczną atrakcją jest też jedyny na wybrzeżu wyspy średniowieczny kościół.  Budowę kamiennego kościoła rozpoczęto w 1230 roku.  Kamienne ściany zachowały się do dzisiaj w północnej części kościoła.  W XV wieku zbudowano prezbiterium i wzniesiono wieżę kościelną.  Zachowane do dziś świeczniki, jedyny na wyspie zamykany średniowieczny ołtarz i chrzcielnica pochodzą z roku 1650.   Krucyfiks w kościele jest wyjątkowo duży, nazywany jest krzyżem Winety.  Podziwiać też mozna wiszący statek wotywny. Gruntowny remont kościoła przeprowadzono w 1897 roku; wtedy też podwyższono drewniany strop i zamontowano organy wykonane przez firmę Green Mountain ze Szczecina.  Kościół przez cały okres letni jest udostępniony dla zwiedzających [ bezpłatnie ].

Warto też udać się na Streckelsberg - wzgórze o wysokości 58 metrów, położone w lasie, 450 metrów od miasteczka w kierunku Kölpinsee.  Wzniesienie jest tuż przy wybrzeżu morskim, dlatego rozpościera się stąd wspaniały widok na Bałtyk.

Koneserzy sztuki koniecznie powinni odwiedzić muzeum - atelier malarza Otto Niemayera-Holsteina - Lüttenort.  Obiekt obejmuje dom, pracownię oraz ogród malarza.  W 2001 roku otwarto Nową Galerię [ Neue Galerie ].  Można tu oglądać dzieła artysty, który był najbardziej znaczącym malarzem Meklemburgii - Pomorza Przedniego w drugiej połowie XX wieku.  W ogrodzie znajdują się liczne rzeźby.  W muzeum organizowane są częste wystawy.

Tuż obok Lüttenort, w miejscu, gdzie wody Achterwasser wcinają się w głąb lądu najbliżej brzegu Bałtyku, położona jest nieduża przystań.

Należy także wspomnieć o Damerow. W 18 wieku tak nazywał się folwark założony na przesmyku wyspy w pobliżu Koserow, w kierunku Zempin. Był on własnością klasztoru Pudagla.  Teren ten to obszar najwęższy fragment wyspy pomiędzy Bałtykiem a Achterwasser.   Z tego też względu obszary te nawiedzane były przez liczne sztormy i powodzie.  Na początku 18 wieku, po pięciu kolejnych sztormach, wyspa rozdarła się na dwie części, aby następnie po latach osiągnąć w tym miejscu szerokość lądu aż 2 kilometry [ obecnie jest to ok. 300 metrów ].   W połowie XVIII wieku folwark Koserow-Damerow składał się z pięciu gospodarstw zamieszkanych przez 35 osób.   W listopadzie 1872 roku potężny sztorm spowodował, że woda podniosła się o 3 metry i zniszczyła cały folwark.   Kiedy przystąpiono do prób odbudowy, kolejny sztorm w lutym 1874 roku zrównał z ziemią resztki domostw.   Folwarku już nigdy nie odbudowano.  Obecnie Damerow to ośrodek wypoczynkowy połozonym wśród lasu, w odległości w linii prostej od molo w Koserow o 1,4 kilometra w kierunku Zempin.  Pomimo, że na terenie Damerow panuje lesny klimat, cisza i spokój, to odległość od drogi B111 wynosi około 100 metrów.  Równie blisko jest do plaży - kilka minut pieszo - około 400 metrów.  Na terenie ośrodka można skorzystać z czterogwiazdkowego, stylowego hotelu krytego strzechą oferującego różnego rodzaju masaże, zabiegi, saunę, sale fitness, salony piekności.  Do dyspozycji są dwie resturacje: Kaminzimmer i Grafenstube, serwujące dania kuchni regionalnej.   Jest możliwość wynajęcia pokojów w licznych domkach wypoczunkowych rozrzuconych wśród drzew.  Na terenie ośrodka jest wypożyczalnia kajaków i rowerów.  Z pobliskiej przystani kajakami można wypłynąć na wody Achterwasser.  Te wszystkie walory ośrodka powodują, że od wczesej wiosny do późnej jesieni wypełniony jest gośćmi.
Najbliższe miejscowości:

Kölpinsee - 2,4 km

Zempin - 3,8 km
Dojazd rowerem ze Świnoujścia:

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Herringsdorf - Bansin - Ückeritz - Koserow   [ 26,8 kilometra ]

  mapka, zdjęcia i szczegółowy opis   trasy Świnoujście - KoserowPOWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA