KÖLPINSEE


Kölpinsee leży w środkowej części wyspy nad jeziorem o tej samej nazwie oraz nad Morzem Bałtyckim. W odróżnieniu od innych nadmorskich miejscowość Kölpinsee nie leży wzdłuż wybrzeża, lecz prostopadle do niego.

Początkowo Kölpinsee [ pod nazwą Colpin lub Cölpin ] było małą osadą rybacką.  Miejscowość funkcjonowała jako zaplecze pobliskiego Loddin.  Jednak fakt, że Colpin miało dostęp do morza zaważył, że w XIX wieku nastąpił jego szybki rozwój.  W drugiej połowie XIX wieku wioska zyskuje status kąpieliska, a w 1895 roku uzdrowiska.  Rok później Colpin zmienia nazwę na obowiązującą do dziś - Kölpinsee.  W 1897 zostaje otwarta pierwsza restauracja - Lilia Wodna.  W 1897 rusza budowa nowego osiedla, które ma być bazą noclegowo-gastronomiczną dla wczasowiczów.  Kölpinsee uzyskuje połączenie kolejowe w 1911 roku, a w roku 1930 powstaje szkoła.  W 1929 roku z uroków wsi skorzystało 3079 letników przybyłych głównie z Berlina.  Szybki rozwój osady hamuje wybuch wojny.  Sporo hoteli i pensjonatów zostaje zniszczonych przez bombardowania oraz zdewastowanych przez stacjonujące wojska.  Przed wojną, w 1937 roku, liczba hoteli i pensjonatów wynosiła 40 - w 1945 roku trzeba było praktycznie od zera odbudowywać bazę noclegową.

Obecnie Kölpinsee jest miejscem wypoczynku przez turystów ceniących spokój i ciszę.  Miejscowość otoczona jest lasami i polami.  Liczy sobie około 440 mieszkańców.  W 2004 roku przyjechało tu ponad 41 tysięcy wczasowiczów.  Plaża jest szeroka, leży pod kilkunastometrowymi urwiskami.  Aby zapobiec podmywaniu skarp, wzdłuż wybrzeża wbito w dno morskie co 80-90 metrów drewniane falochrony biegnące 40-70 metrów w głąb morza.  W 2006 roku wymieniono i dodano ponad 7000 nowych pali.  Wzdłuż plaży ciągnie się specjalnie przygotowana ścieżka dla wózków inwalidzkich.  Oprócz kilku hotelików i pensjonatów, w Kölpinsee znajdują się kliniki oraz ośrodki rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży.

Budynek stacji kolejowej pochodzi z 1911 roku.  Obecnie kursuje tu kolej nadmorska UBB.  W budynku stacji zlokalizowane jest niewielkie muzeum poświęcone historii tych okolic.  Wystawiono stare przedmioty codziennego użytku związane z rybołóstwem, rzemiosłem i kulturą.
Najbliższe miejscowości:

Stubbenfelde - 1,5 km

Loddin - 1,9 km

Koserow - 2,4 km

Dojazd rowerem ze Świnoujścia:

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Herringsdorf - Bansin - Ückeritz - Kölpinsee   [ 24,7 kilometra ]

  mapka, zdjęcia i szczegółowy opis   trasy Świnoujście - Kölpinsee

POWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA