KARLSHAGEN
Karlshagen leży w północno-zachodniej części wyspy Uznam, pomiędzy Morzem Bałtyckim a rzeką Pianą [ Peene ].  Odległość pomiędzy morzem a rzeką wynosi w linii proastej 2,85 kilomretra.   W 1829 roku na terenach dzisiejszego miasteczka osiedliło się kilka rodzin rybaków i rolników.  Siedem lat później osada przyjmuje nazwę Karlshagen.  Kolonia zaczęła się szybko rozrastać; już w 1838 roku powstaje tu szkoła, w 1891 rozpoczęto budowę kościoła.  Rozwój miasteczka zostaje przystopowany w 1920 roku, kiedy to częściowo zostaje strawione przez pożar.  Nauczeni doświadczeniem mieszkańcy jeszcze w tym samym roku budują remizę i powołują do życia jednostkę straży pożarnej.  W 1885 roku zbudowano molo, które jednak nie doczekało dzisiajszych czasów.  Kolejne ogromne straty Karlshagen notuje w nocy 17/18 sierpnia 1943 roku podczas dywanowego nalotu samolotów alianckich na Peenemünde, gdzie mieścił się ośrodek badań rakietowych.  Miasto poniosło straty nie tylko ze względu na bliskość od ośrodka - około 4,5 kilometra.   Zostało zbombardowane też z tego względu, że tutaj znajdowały się wybudowane w 1936 roku kwatery wyższej kadry kierowniczej badań prowadzonych w Peenemuende [ w tym czasie w ośrodku zatrudnionych było ponad 10 000 osób - naukowców, badaczy, konstruktorów, robotników ].  Po wojnie, od 1949 do 1989 roku Karlshagen należało do NRD i w tym czasie tereny na północ od miasta były zamknięte dla turystów - był to obszar zajmowany przez wojsko.  Dopiero po 1990 roku ponad 3 kilometrowy odcinek plaży został przekazany do wykorzystania dla amatorów kąpieli.  Po całym obszarze, łącznie z Peenemuende, można poruszać się bez ograniczeń.  Po czasach wojny pozostało w Karlshagen kilka domów z dawnej bazy kwaterunkowej oraz potężne 75-metrowej wysokości pylony [ słupy o kwadratowej podstawie ], którymi kiedyś do Karlshagen doprowadzano prąd elektryczny z elektrowni w Peenemuende [ elektrownia wyłączona w 1990 roku ].

Obecnie Karlshagen zamieszkuje 3100 osób.  Turystów zwabia piękna, szeroka plaża z drobnoziarnistym, jasnym piaskiem.  Znajduje się tu wypożyczalnia koszy plażowych, szkoła surfingu.  Przed zejściem na plażę rozciąga się spora promenada z licznymi sklepikami.  Około kilometra od centrum miasta położony jest największy i mający największe znaczenie na wyspie Uznam port jachtowy.  Posiada 112 miejsc do cumowania.  Kanał portowy ma długość 320 metrów i w najszerszym miejscu 110 metrów.  Jego głębokość waha się od 3-4 metrów.  Na nabrzeżu zbudowano kilkanaście domków do wynajęcia przez żeglarzy.  Smakosze ryb mogą zakupić świeże, smażone lub wędzone ryby wielu gatunków.  Wypływając z portu można żeglować po rzece Pianie w kierunku północnym, do ujścia tej rzeki do Bałtyku [ około 8,5 kilometra do otwartego morza ] lub na południe przez Achterwasser na wody Zalewu Szczecińskiego [ około 13 kilometrów ].  W bezpośredniej bliskości mariny znajduje się niewielkie muzeum łóżek.

Kościółek ewangelicki w Karlshagen jest jednym z najmłodszych na wyspie.  Budowę rozpoczęto w 1911 roku, ukończono rok później.  Dzwon zawieszono krótko po otwarciu kościoła.  W 1926 roku kościółek otrzymał organy.  Budowla zostało mocna zniszczona w sierpniu 1943 roku podczas nalotu bombowego.  Odbudowano i przebudowano go w 1951 roku, a 40 lat później odnowiono.  Obecny dzwon istnieje od 1966 roku.

Przy wydmach, na obszarze 5 hektarów, usytuowany jest czynny cały rok camping - posiada 75 domków / przyczep, oprócz tego jest jeszcze dodatkowo miejsce dla 55 przyczep campingowych oraz 275 miejsc na namioty.  Pole przystosowano dla osób niepełnosprawnych.   Miasto staje się coraz bardziej atrakcyjne dla wczasowiczów i chętnie odwiedzane - w 1997 roku odwiedziło je nieco ponad 98 000 osób, by sześć lat później liczba gości wzrosła do 267 tysięcy.   Karlshagen posiada połączenie zarówno autobusowe, jak i kolejowe [ kolej UBB na trasie Peenemuende - Zinnowitz ].
Najbliższe miejscowości:

Trassenheide - 3,9 km

Zecherin - 5,5 km

Mölschow - 5,6 km

Peenemuende - 5,9 km

Dojazd rowerem ze Świnoujścia:

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Herringsdorf - Bansin - Ückeritz - Koserow - Zempin - Zinnowitz - Karlshagen   [ 41,4 kilometra ]

  mapka, zdjęcia i szczegółowy opis   odcinka Świnoujście - ZinnowitzPOWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA