DARGEN


Dargen powstało około 1835 roku.  Miejscowość leży na środku południowej części wyspy, w pobliżu drogi B 110.  Nie ma bezpośredniego dostępu do morza, jeziora, zalewu. Jednak do brzegu tego ostatniego nie jest daleko - około 2 kilometrów.  Jest tam niewielki port dla łodzi, jachtów posiadający mały kamienny falochron.  Port do roku 1945 był wykorzystywany do rozładunku i załadunku amunicji, którą dalej transportowano koleją do / z podziemnych bunkrów w Mellenthin.

Dargen liczy około 550 mieszkańców.  Jest to cicha, spokojna miejscowość.  Posiada kilkanaście kwater do wynajęcia dla wczasowiczów.  Jedynym praktycznie miejscem wartym obejrzenia w Dargen jest Technikmuseum und Zweirad Museum - Muzeum Techniki i Motocykli.  Mieści się ono na Bahnhofstrasse 7.  Zostało otwarte w 1997 roku na terenie byłego NRD-owskiego gospodarstwa rolnego.  Można obejrzeć stare pojazdy: samochody, ciągniki, motocykle, autobusy, sprzęt wojskowy, silniki, pompy i inne urzędzenia.  Część z nich jest w dobrym stanie, część czeka na odrestaurowanie.  Większość wystawy można oglądać zza płotu od strony drogi.  Piękny czerwony autobus stojący na środku placu to pierwszy w krajach RWPG autobus, który posiadał klimatyzację.  Jeździł nim I Sekretarz Partii, przywódca NRD, Erich Honecker.  Wejście na teren oraz do hali wystawowej i kawiarenki jest płatne.  Niektóre pojazdy stoją na zewnątrz - można do nich wchodzić, siąść za kierownicą.  Oprócz tego oglądnąc można też wystawę towarów konsumpcyjnych i przedmiotów gospodarstwa domowego w czasów NRD.  Muzeum jest czynne od początku kwietnia do końca października.

Przy głównej drodze, w centrum miejscowości, na budynku gospodarczym znajduje się bocianie gniazdo.   Jest też widoczne przy wjeździe do Dargen ścieżką rowerową od strony Bossin.
Najbliższe miejscowości:

Kachlin - 1,4 km

Prätenow - 1,6 km

Gõrke - 2,2 km

Bossin 2,5 km

Dojazd rowerem ze Świnoujścia:

- przejście graniczne ul. Grunwaldzka - Garz - Zirchow - Neverow - Bossin - Dargen   [ 13,4 kilometra ]

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Korswandt - Zirchow - Neverow - Bossin - Dargen   [ 19,9 kilometra ]

POWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA