BENZ
=== Aby obejrzeć galerię zdjęć, wystarczy kliknąć w tekście wyraz wyróżniony kolorem jasnożółtym ===Pierwsze wzmianki o Benz pochodzą z roku 1111, jednak niewiele można się dowiedzieć z nich na temat osady.  W XII wieku norbertanie [ mnisi ] z klasztoru Grobe docierają do Benz z misją chrześcijanizacji mieszkańców.   Wkrótce zostaje zbudowany kościół, w 1315 roku w Benz osiedla się część mnichów z klasztoru w Pudagla [ dawnego klasztoru Grobe ].

Obecnie Benz liczy sobie 280 mieszkańców.  Leży nad jeziorem Schmollen [ Schmollensee ].  Jezioro to, jako jedno z nielicznych na Uznamie, jest udostępnione dla wędkarzy.  Benz posiada dobre połączenie drogowe z Neppermin, Bansin [ drogę wybudowano w latach 1902-03 ], w roku 2011 rozpoczęto gruntowną przebudowę drogi do Labömitz, można dojechać też utwardzoną drogą do Stoben.

Jedną z atrakcji jest stary wiatrak - wybudowany w 1830 roku.  Jest on podpiwniczony, ma 16 metrów wysokości.  Rozpiętość skrzydeł wynosi 24 metry [ jedno skrzydło ma 12 metrów ].  Wiatrak pokryty jest drewnianymi gontami.  Malarz Otto Niemeyer-Holstein [ pochowany na tutejszym cmentarzu w 1984 roku ] kupił ten wiatrak w 1975 roku i aż do jego śmierci służył jako miejsce dla wernisarzy malarskich, jako miejsce spotkań dla początkujących malarzy.  Wiatrak jest bardzo dobrze zachowany.  Obecnie opiekują się nim miłośnicy wiatraków z Benz.  Jest on sporadycznie uruchamiany.  Można zwiedzać wiatrak wewnątrz, ale wstęp jest płatny. W pierwszy weekend letnich wakacji odbywa się festyn uwieńczony pieczeniem chleba z mąki zmielonej w wiatraku.   Obok znajduje się maleńska kawiarenka.  Nie brakuje też pieca do wypieku chleba.  Ze wzgórza, na którym stoi, roztacza się panorama okolicy; doskonale widoczne jezioro Schmollen, wieża kościoła.   W 1910 roku wiatrak namalował amerykański malarz niemieckiego pochodzenia Lyonel Feininger.  W małym muzeum obok kościoła[ Gabinet Sztuki Usedom ] można obejrzeć kilka jego dzieł oraz przedmiotów codziennego użytku należących do malarza.

Inną atrakcją Benz jest kościół świętego Piotra.  Pierwsze udokumentowane wzmianki o nim pochodzą z roku 1229, kiedy w dokumentach wymienia się księdza Martinusa z Benz.  Wzniesiony został z kamienia polnego - duża część murów zachowała się do dnia dzisiejszego.    W czasie wojny trzydziestoletniej kościół został zniszczony.  Odbudowę rozpoczęto w 1740 roku, wtedy też dobudowano szczyt wieży z wiatrowskazem oraz prezbiterium.  W 1991 roku przeprowadzono renowację kościoła.  Sklepienie kościoła jest ozdobione pochodzącymi z 1911 roku plafonami przedstawiające róże [ 64 sztuki ] oraz 148 plafonów z gwiazdami - wśród nich tylko dwa są takie same.  Barokowy ołtarz pochodzi z 1772 roku, natomiast ambona jest jeszcze starsza - wzniesiono ją w 1666 roku.   Podstawa dawnej chrzcielnicy datowana jest na około 1200 rok.   W ołtarzu znajduje się kopia obrazu Anthonisa van Dycka "Opłakiwanie Chrystusa".  Obraz został w 1909 roku podarowany przez Muzeum Cesarza Fryderyka w Berlinie.   Z przodu kościoła, po lewej stronie, znjaduje się wapienna płyta nagrobna z płaskorzeźbą przedstawiającą Jacoba z Küssow [ kanclerza i marszałka dworu cesarskiego ] zmarłego z 1586 roku w zamku w Pudagla.  Organy kościelne zbudowane przez firmę Kaltschmidt ze Szczecina pochodzą z 1847 roku.  Przerabiane i rozszerzane były w latach 1967 i 1978.  Aktualnie posiadają 10 klawiatur ręcznych i cztery nożne.   Jeden z dzwonów, odlany w 1814 roku, posiada wierszowany napis, który mozna luźno przetłumaczyć na słowa: "Kiedy pycha Bonapartego rozpalała złość wszystkich narodów, a Fryderyk Wilhelm dzięki swej pruskiej odwadze zwycięsko zakończył tę walkę i nastały wolność i dobro, wtedy mój pierwszy dźwięk oznajmił pokój".   Do 1836 roku wokół kościoła znajdował się cmentarz, który przeniesiono pod wzgórze wiatraczne [ Mühlenberg ].   Na tym cmentarzu pochowany został w 1984 roku Otto Niemayer-Holstein - niemiecki malarz ściśle związany z parafią w Benz.

Najbliższe miejscowości:

Stoben - 1,5 km

Neppermin - 2,4 km

Alt Sallenthin - 3,1 km

Dojazd rowerem ze Świnoujścia:

- przejście graniczne ul. Grunwaldzka - Garz - Korswandt - Ulrichshorst - Reetzow - Benz   [ 20,1 kilometra ]

- przejście graniczne ul. Grunwaldzka - Garz - Zirchow - Görke - Mellenthin - Neppermin - Benz [ na odcinku Zirchow - Mellenthin brak ścieżki rowerowej ]   [ 23,2 kilometra ]

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck - Herringsdorf - Bansin - Neu Sallenthin - Alt Sallenthin - Benz   [ 17,5 kilometra ]POWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA