AHLBECK
=== Aby obejrzeć galerię zdjęć, wystarczy kliknąć w tekście wyraz wyróżniony kolorem jasnożółtym ===Ahlbeck to jedno z trzech sławnych, położonych nad Morzem Bałtyckim, uzdrowisk cesarskich [ Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin].  Polska nazwa historyczna miejscowości brzmi Czemin.  

Ahlbeck leży w odległości 2,5 kilometra od granicy polsko-niemieckiej.  Miasteczko liczy około 3400 mieszkańców.  Pierwsi osadnicy przybyli na tereny dzisiejszego Ahlbeck w 1699 roku.  Byli to młynarze i rybacy.  W tym samym roku został wybudowany pierwszy młyn i spichlerz.  W 1768 roku liczba mieszkanców wynosiła 18.  W połowie XVIII wieku na ten teren przybyło sporo kolejnych osadników.  W tym czasie w Ahlbeck znajdowało się siedem gospodarstw.  Pierwsza szkoła powstaje w 1823 roku.  W połowie XIX wieku, w roku 1852, przybywają tu pierwsi wczasowicze.  Osada zyskuje sobie coraz większą popularność, liczba przybywających na wypoczynek stale wzrasta.  O wzroście popularności może służyć fakt, że w 1862 roku naliczono w Ahlbeck aż 314 osób kąpiących się jednocześnie w morzu.  W roku 1884 nadano ulicom nazwy, a domom numery.  Dziewięć lat później otwarto pocztę, w roku następnym otwarto linię kolejową.  W roku 1908 Ahlbeck zostaje mianowany gminą o nazwie Seebad [ Kąpielisko ] Ahlbeck.  W 1935 roku w Ahlbeck było 138 hoteli i pensjonatów, w 1938 zanotowano milion noclegów turystów.  Odwiedzali je cesarze Niemiec - Wilhelm I i Fryderyk Wilhelm II oraz cesarz Austro-Węgier – Franciszek Józef I.  W 2005 roku, za zgodą władz i miejscowej ludności, trzy kąpielska cesarskie [ Seebad Ahlbeck, Seebad Heringsdorf oraz Seeheilbad Bansin ] połączono w jedną gminę - Ostseebad Heringsdorf.

Molo w Ahlbeck [ N 53°56.598' E 014°11.501'] jest uznane jako zabytek. Wybudowane zostało w latach 1898-99.  Jest to najstarsze molo na wybrzeżu Bałtyku.  Jego długość wynosi 280 metrów.  Molo zostało odnowione w 1993 roku.  Przed wejściem można podziwiać ufundowany przez kuracjuszy w 1911 roku zegar szafkowy [ N 53°56.540' E 014°11.429'] w stylu Art Nouveau.  Na molo znajduje się restauracja, na jego końcu jest przystań dla statków wycieczkowych kusujących do Świnoujścia, Heringsdorf, Bansin.  Po obu stronach molo rozciąga się plaża o szerokości około 70 metrów.  Pomiędzy Ahlbeck a Świnoujściem odcinek plaży jest przeznaczony dla psów, a dalej dla naturystów. Tutaj znajduje się też jedna z najpiękniejszych nadbałtyckich promenad - ciągnie się z Ahlbeck, przez Heringsdorf, do Bansin. W roku 2011 została przedłużona i połączona z promenadą w Świnoujściu.  Ponieważ spacerował po niej cesarz Wilhelm II, nazywana jest Kaisermeile - droga cesarska.  Wzdłuż promenady znajdują się wspaniałe pensjonaty, hotele, restauracje.  Powstały one głównie w latach 1870 - 1914, odnowione po zjednoczeniu Niemiec.

W latach 1894-1895, po 30 latach zbierania pieniędzy wśród mieszkańców i kuracjuszy, wzniesiono w stylu gotyckim, z czerwonej cegły , kościół luterański [ N 53°56.371' E 014°11.405'].  Ideę budowy kościoła zapoczątkował nauczyciel Jan Koch, który osiedlił się w Ahlbeck w 1847 roku.  Kościół został zaprojektowany przez pruskiego architekta Wernera.  Ołtarz z piaskowca, ośmioboczna ambona i organy wykonane przez Grüneberga ze Szczecina pochodzą z czasów budowy.   Żaden z trzech dzwonów nie zachował się do dzisiaj - obecne zostały zamontowane w 1956 roku.  Kościół był odnawiany w 1970 i 1975 roku.  Wieże i dach remontowano w 1981 i 1991 roku.  W środku kościoła mozna podziwiać olejny obraz namalowany przez Theodore Zieglera z Berlina w 1900 roku.

Na peryferiach miasteczka znajdują się wybudowane w 1996 roku termy [ Ostseetherme ] [ N 53°56.733' E 014°10.708'] - kompleks sześciu basenów, z których jeden położony jest na zewnątrz budynku, reszta w środku.  Trzy z nich wypełnione są woda solankowo-jodową o temperaturze 30-34 stopni Celsjusza.  Całowita powierzchnia wszystkich basenów to aż 753 metry kwadratowe.  Skorzystać można również z łaźni rzymskiej, sauny fińskiej.  Dla dzieci jest brodzik, ślizgawka, wodospad.  Nawet dla niemowląt przewidziano basenik.  Jest też miejsce do leżakowania dla 30 osób.  Obok term wybudowana została w 1995 roku wieża z czterema platformami - trzy z nich służą jako platformy widokowe, natomiast na czwartej, najwyższej, zamontowano antenę radiową.

W Ahlbeck znajduje się stacja kolei UBB - Usedomer Baederbahn [ Nadmorska Kolej Uzdrowiskowa ], która łaczy Świnoujście z Wolgastem i Stralsundem oraz z Trassenheide i Peenemuende.  Jedna stacja położona jest w centrum miasta, druga przy przejściu granicznym [ Ahlbeck Grenze ].  Ahlbeck uzyskał połączenie kolejowe w 1894 roku.  Na nieczynnej bocznicy stoi kilka starych, kilkudziesięcioletnich wagonów, które kiedyś kursowały na tej trasie.  Przy dworcu kolejowym znajdują się też przystanki autobusów firmy Ostseebus, która oferuje przejazdy na wyspie Uznam. Z Ahlbeck prowadzi droga numer 111 do Heringsdorfu lub Świnoujścia oraz droga L266 do Korswandt. Jadąc rowerem warto skorzystać ze ścieżek rowerowych. Ze Świnoujścia, poprzez Ahlbeck, Heringsdorf aż do Bansin, wiedzie trasa rowerowa wzdłuż wybrzeża morskiego.  Bardzo urozmaicona jest ścieżka do Korswandt - miejscowości nad jeziorem Wolgast.  Trasa wiedzie leśnymi ścieżkami najeżonymi licznymi wzniesieniami.  Najwyższe z nich leży na wysokości 53 metrów nad poziomem morza [ początek i koniec około 2,5 kilometrowej ścieżki leży na wysokości 8-9 metrów ].

Najbliższe miejscowości:

Heringsdorf - 1,8 km

Korswandt - 2,9 km

Świnoujście - 4,2 km

Dojazd rowerem ze Świnoujścia:

- przejście graniczne ul. Wojska Polskiego - Ahlbeck   [ 4,5 kilometra ]

- ścieżka rowerowo-piesza wzdłuż promenady i ul. Żeromskiego [ 4 km ]POWRÓT:                  STRONA GŁÓWNA